Chelsea nabízejí smlouvu trenérce Lyonu Sonia Bompastorové na konec sezóny

Chelsea Women nabídli smlouvu trenérce Lyonu Sonia Bompastorové, která by nahradila USWNT-bound Emmu Hayes na konci sezóny. Bompastorová, která vyhrála Ligu mistrů jako hráčka a trenérka, je vybranou kandidátkou a Chelsea jednají o dohodě na její příchod. Zatím však nic není podepsáno a proces stále probíhá.

Bompastorová byla povolána z pozice trenérky Lyon academy na pozici hlavní trenérky ženského týmu po odvolání Jean-Luca Vasseura v dubnu 2021. Má smlouvu s francouzským klubem do roku 2025.

Ve své první plné sezóně vedla Bompastorová Lyon k “double”, když vyhráli Division 1 Feminine a Ligu mistrů žen. Oba triumfy byly stejně snadné – Lyon vyhrál ligu se 21 vítězstvími a jednou remízou ve 22 zápasech a poté porazil Barcelona 3:1 ve finále Ligy mistrů, když všechny góly vstřelil během 33 minut.

Lyon obhájil ligový titul v následující sezóně s 20 vítězstvími ve 22 zápasech, ale v čtvrtfinále Ligy mistrů vypadli, když v penaltovém rozstřelu prohráli s Chelsea po dvou remízách 2:2 celkem.

Bompastorová vedla Lyon ke slávě Ligy mistrů v roce 2022. Francouzský klub se opět dostal do čtvrtfinále této sezóny, ve kterém se utká proti portugalskému týmu Benfica. V domácí lize jsou deset bodů před Paris Saint-Germain na prvním místě s 14 výhrami a jednou remízou z 15 zápasů.

Bompastorová byla označena za trenérku, která prosazuje progressivní systém se svou flexibilní formací 4-3-3. Dosáhla úspěšné hráčské kariéry, když vyhrála osm ligových titulů za své působení v Montpellieru a Lyonu, stejně jako dvě Ligy mistrů s Lyonem. Naposledy hrála za PSG. Dále reprezentovala Francii na 156 zápasech.

Časté otázky (FAQ):

1. Kdo je Sonia Bompastorová?
Sonia Bompastorová je trenérka fotbalového týmu Lyonu a bývalá profesionální fotbalistka, která získala titul Ligy mistrů jak jako hráčka, tak jako trenérka.

2. Proč Chelsea nabídla smlouvu Bompastorové?
Chelsea nabídla smlouvu Bompastorové jako potenciální náhradu za trenérku Emmu Hayesovou, která bude po skončení sezóny přeřazena ke ženskému národnímu týmu USA (USWNT).

3. Jaké úspěchy má Bompastorová s Lyonem?
Bompastorová vedla Lyon k “double”, když vyhráli francouzskou Division 1 Feminine a Ligu mistrů žen v její první sezóně jako trenérka. Lyon opět obhájil ligový titul v další sezóně, ale vypadli ve čtvrtfinále Ligy mistrů.

4. Jaký systém prosazuje Bompastorová?
Bompastorová je známá pro prosazování progressivního systému s flexibilní formací 4-3-3.

5. Kolik zápasů reprezentovala Bompastorová Francii?
Bompastorová reprezentovala Francii během své hráčské kariéry ve 156 zápasech.

Definice klíčových pojmů:

– Ligue des Champions – Fotbalová soutěž pro nejlepší evropské kluby.
– Division 1 Feminine – Nejvyšší ženská fotbalová soutěž ve Francii.
– PSG – Paris Saint-Germain, francouzský fotbalový klub.
– Double – Vyhrát jak ligový titul, tak i národní pohár ve stejné sezóně.

Související odkazy:

Webové stránky Chelsea
Webové stránky Lyonu