Enid Soccer Teams Make a Strong Debut at Advance Soccer Complex

Enid’s soccer teams had an impressive start to their varsity games at the Advance Soccer Complex on Tuesday, sweeping Woodward and achieving their first victories. The Enid girls secured a 2-0 win with second-half goals from Baylee Ross and Tabitha Miller, while the Enid boys dominated with a 5-0 shutout. This successful debut brought the teams’ records to an even 1-1.

The girls’ goals were assisted by Valeria Gutierrez and Vanessa Real, showcasing the team’s excellent teamwork and passing abilities. Goaltender Bree Lamoreaux made four crucial saves, contributing to the team’s well-deserved victory. Enid coach Tim Lavoie expressed his satisfaction with the team’s performance, highlighting their ability to control the ball and make effective passes to open players.

Lavoie also praised the Advance Soccer Complex, noting its larger field size compared to Selby Stadium, which worked in the Pacers’ favor. The team utilized this advantage and put in great effort to achieve the shutout win, which marked an important milestone for the newly formed varsity team.

On the boys’ side, Diego Chavez and Jonathan Gomez stood out, each scoring two goals in the first half. In the second half, Ethan Ritchie capitalized on a quick restart to add another goal to the scoreboard. Enid coach Jorge Cabada, who was observing the game from the stands due to a suspension, commended his team for their creativity and free-flowing style of play. Cabada urged the players to express themselves on the field, resulting in a more dynamic and exciting performance compared to their previous match.

Throughout the game, goaltender Jonathan Wallace made a phenomenal save in the first period when the score was still tied. Jose Camarena took over in the second half to secure the shutout. Unfortunately, the team faced a setback with an ankle injury to senior defender Sebastian Gutierrez, which may require him to sit out for a while. However, the return of Oswaldo Herrera from the injury list is anticipated as Enid prepares to host Crooked Oak in a girls-boys doubleheader on Friday at 6 p.m.

This victorious debut at the Advance Soccer Complex has set a promising tone for Enid’s soccer teams, and they aim to continue their success in future matches.

Totohle je překlad článku do češtiny:

Enidské fotbalové týmy měly na stadionu Advance Soccer Compex v úterý skvělý začátek svých zápasů školního týmu, když porazily Woodward a obdržely své první vítězství. Dívčí tým z Enidu získal výhru 2:0 díky brankám z druhého poločasu od Baylee Ross a Tabithy Millerové, zatímco chlapci z Enidu dominovali s vítězstvím 5:0. Tato úspěšná premiéra přinesla týmům vyrovnanou bilanci 1-1.

Dívčí branky byly asistovány Valerií Gutierrezovou a Vanessou Realovou, což ukázalo skvělou týmovou spolupráci a schopnost předávání míče. Brankářka Bree Lamoreauxová provedla čtyři klíčové zákroky, což přispělo k zaslouženému vítězství týmu. Trenér Enidu Tim Lavoie vyjádřil svou spokojenost s výkonem týmu, zdůraznil jejich schopnost ovládat míč a provádět efektivní přihrávky na otevřené hráče.

Lavoie také chválil stadion Advance Soccer Complex, poznamenal jeho větší velikost ve srovnání s Selby Stadium, což bylo ve prospěch týmu Pacers. Tým využil tohoto výhodu a vynaložil velké úsilí, aby dosáhl vítězství bez inkasovaného gólu, což představovalo důležitý milník pro nově vytvořený školní tým.

Na chlapecké straně se vyznamenali Diego Chavez a Jonathan Gomez, kteří v prvním poločase vstřelili každý dva góly. Ethan Ritchie v druhém poločase využil rychlého restartu a přidal další gól na skóre. Enidský trenér Jorge Cabada, který sledoval zápas ze stání kvůli diskvalifikaci, pochválil svůj tým za kreativitu a volný styl hry. Cabada hráče povzbudil, aby se na hřišti projevili, což vedlo k dynamickému a vzrušujícímu výkonu ve srovnání s jejich předchozím zápasem.

Během zápasu vynikl brankář Jonathan Wallace, který v první třetině provedl fenomenální zákrok, když bylo skóre stále vyrovnané. Jose Camarena převzal v druhém poločase a zajistil nulu. Bohužel tým čelil problému zranění kotníku zkušeného obránce Sebastiana Gutierreze, což by mohlo znamenat, že bude nějakou dobu mimo hru. Nicméně se očekává návrat Oswalda Herrery z seznamu zraněných, když se Enid připravuje na dvojzápas dívek a chlapců proti Crooked Oak v pátek v 18:00.

Tento vítězný debut na stadionu Advance Soccer Complex stanovil nadějný tón pro fotbalové týmy Enidu a chtějí pokračovat ve svém úspěchu v budoucích zápasech.