Génessis Alarcón Awarded $600,000 in Damages in Landmark Civil Lawsuit

Soud v Multnomah County v Oregonu přiřadil Génessis Alarcónové, bývalé manželce peruánského fotbalisty Andyho Pola, 600 000 dolarů jako náhradu škody v civilní žalobě. Porota rozhodla, že bývalý hráč týmu Portland Timbers je odpovědný za přečiny napadení a ublížení na zdraví Alarcónové.

Podle Michaela Fullera, právníka Alarcónové, porota přiřkla Alarcónové maximální částku, ovšem není jisté, jestli bude schopna tento obnos vymoci od Pola.

“Pokud [Polo] drží všechny své aktiva v zahraničí a v USA nemá příjmy, pravděpodobně se vyhne vymáhání náhrady,” sdělil Fuller prostřednictvím textové zprávy.

Fuller dále dodal, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby náhradu škody vymohl za Alarcónovou, pokud se Polo bude v létě účastnit národního týmu Peru v USA.

“Může vstoupit na území USA, ale budeme se snažit uplatnit rozsudek ve státech, kam bude cestovat, s nadějí, že budeme moci proti němu podat žalobu až bude fyzicky přítomen na americké půdě.”

Polo, který je v současné době hráčem limského klubu Universitario Deportes, by mohl být nyní postižen tímto rozsudkem ohledně jeho účasti na letošním mistrovství Copa America, které se koná v USA.

Peru bude hrát zápasy v základní skupině Copa America dne 21. června proti Chile v Arlingtonu v Texasu, následně proti dosud neurčenému týmu dne 25. června v Kansas City v Kansasu. Závěrečný zápas základní skupiny proti Argentině se uskuteční dne 29. června ve městě Miami Gardens na Floridě.

Alarcónová podala žalobu v březnu 2022 v federálním soudu, která následně byla převedena do soudu státu. Původně byl obžalovaný jenom Polo, ale když byla žaloba převedena, přibyl k ní také mateřská společnost Timbers, Peregrine Sports LLC. Tato část případu byla vyřešena v březnu 2022.

Žaloba vznikla v důsledku případu domácího násilí, který se odehrál 23. května 2021. Podle zprávy o incidentu získané od Washington County Sheriff’s Department, kterou získal ESPN, byl Polo “na základě vydaného příkazu místo zatčení obviněn z obtěžování poté, co se chytila Génessis Charlott Alarcón [sic] Dorivalové za zápěstí”. Příkaz je klasifikován jako třída B přestupek.

Podle žaloby “s dítětem přítomným v místnosti se obviněný pokusil a skutečně způsobil fyzický kontakt s žalobkyní, včetně násilného sevření za paži, táhnutí za vlasy proti vůli a shazování na zem, čímž jí způsobil bolest a nepohodlí.”

Žaloba dále tvrdí napadení, ublížení na zdraví a nedbalost a požaduje “spravedlivé odškodnění za nemajetkovou újmu ve výši stanovené porotou jako rozumnou a zdanitelné náklady.”

Zpráva policie podrobně popisuje, že do bytu dorazili později dva zaměstnanci Timbers, Gabriel Jaimes, manažer hráčských záležitostí a profesionálního rozvoje, a vedoucí bezpečnosti týmu Jim McCausland, bývalý detektiv policie Portlandu. Zpráva čte: “[McCausland] mi řekl, že se postará, aby byl dodržován pořádek uvnitř domu. Řekl mi, že pokud bude potřeba, přesune Andyho nebo Génessis z domu, aby zajistil bezpečnost, a postará se o to. Ujistil mě, že se již nebudou opakovat žádné další incidenty.”

Alarcónová veřejně prozradila údajné incidenty ve vydařeném rozhovoru peruánské televizní show “Magaly TV, La Firme”.

Poté, co Alarcónová veřejně obvinila, Portland pozastavil Polovy aktivity v týmu a den poté se s hráčem rozloučil. To, i přes informace o incidentu z května a rozhodnutí o prodloužení kontraktu s Polem v prosinci. Později se ukázalo, že MLS Players Association podal stížnost jménem Pola a MLS zaplatila Polovi zbývající peníze za jeho smlouvu. Následně podepsal smlouvu s Universitario Deportes.

Ani Alarcónová, ani okresní prokuratura Washington County se nerozhodly pro trestní stíhání Pola.

Alarcónová později v rozhovoru výhradně pro ESPN uvedla, že s ní dva zaměstnanci Timbers, později ztotožněni jako McCausland a Christine Mascal, právní zástupkyně najatá týmem Timbers na zastupování Pola, se setkali dva týdny po případu a nabídli ji výhody, pokud stáhne obvinění. Její právník později zveřejnil nahrávku tohoto rozhovoru.

“Slíbili, že mi pomohou a zajistí, abych s mými dětmi nebyla opuštěna na ulici,” uvedla Alarcónová s pomocí tlumočníka. “Měli se postarat, aby Andy byl odpovědný za mě a mé děti, ale nikdy se to nestalo. Řekli mi, že tohle je nabídka výměnou za to, že nestanu na obvinění.”

MLS pověřila právní firmu Proskauer Rose, aby vyšetřila zacházení s případem domácího násilí ze strany Portlandu a jeho následky.

Proskauer Rose dospěl k závěru, že Timbers nezatajili incident, ani neuskutečnili výhody Alarcónové a že Alarcónová sama rozhodla, že nebude žádat o trestní stíhání.

MLS pokutovalo Timbers částkou 25 000 dolarů za nedodání zprávy o incidentu lize.

Časté otázky založené na hlavních tématech a informacích uvedených v článku:

1. Jaká částka byla přiznána Génessis Alarcónové?
– Génessis Alarcónové bylo přiznáno 600 000 dolarů jako náhrada škody v civilní žalobě.

2. Kdo byl odpovědný za napadení a ublížení na zdraví Alarcónové?
– Bývalý fotbalista Andy Polo, hráč týmu Portland Timbers, byl považován za odpovědného za přečiny napadení a ublížení na zdraví Alarcónové.

3. Je pravděpodobné, že Alarcónová bude schopna vymoci přiznanou částku od Pola?
– Michael Fuller, právník Alarcónové, uvedl, že pokud Polo nemá příjmy ve Spojených státech a drží veškerá aktiva v zahraničí, je pravděpodobné, že se vyhne vymáhání náhrady.

4. Jaký postih hrozí Polovi ohledně jeho účasti na mistrovství Copa America?
– Rozsudek ohledně Polovy účasti na mistrovství Copa America může mít dopad na jeho účast v tomto turnaji, který se koná v USA.

5. Jaká byla povaha žaloby podané Alarcónovou?
– Žaloba byla podána v důsledku případu domácího násilí, ve kterém byl Polo obviněn z fyzického napadení Alarcónové.

6. Kdo se setkal s Alarcónovou po incidentu a nabídl jí výhody?
– Dva zaměstnanci týmu Portland Timbers, Jim McCausland a Christine Mascal, se setkali s Alarcónovou a nabídli jí výhody, pokud stáhne obvinění.

Jazykové poznámky:
– Timbers – Fotbalový tým Portland Timbers
– Porota – Skupina lidí vybraná k rozhodování ve soudním sporu
– Civilní žaloba – Právní případ, kdy jedna strana žaluje druhou kvůli porušení civilních práv
– Vymoci – Dosáhnout, získat
– Rozsudek – Oficiální stanovisko soudu k danému případu
– Žaloba – Formální žádost o soudní rozhodnutí
– Násilí – Fyzické nebo sexuální útoky nebo zneužívání

Suggested related links (navrhované související odkazy):
Peregrine Sports LLC
MLS
Portland Timbers