Ivorie vyhrává Africký pohár národů a oslavuje triumf v Abidjanu

Tisíce fotbalových fanoušků oblečených v oranžových a bílých barvách zaplavily ulice Abidjanu, aby viděly tým Pobřeží slonoviny, který předváděl trofej získanou v neděli na Africkém poháru národů. Domácí tým porazil Nigérii 2:1 a získal tak svůj třetí titul na Afconu, což vyvolalo obrovské oslavy po celé zemi.

Cecilia, která se narodila v Pobřeží slonoviny, ale nyní žije v USA, řekla BBC, že se vrátila domů na finále. “To je nejlepší rozhodnutí mého života,” uvedla.

Tým Pobřeží slonoviny byl nepravděpodobným vítězem, prohrál dvě základní skupiny a v průběhu turnaje entunnóho manažeře. Emerse Fae, manažer mládežnického týmu, se poprvé stal hlavním trenérem seniorů. Po čtyřech odehraných zápasech už zvedal trofej. Juliette Youan řekla BBC: “Emerse Fae je hrdinou Pobřeží slonoviny. Jsme tak hrdí, že můžeme slavit našeho hrdinu. Žij Emerse! Emerse je nejlepší trenér.”

Průvod začal v Hôtelu Palmier a dav postupně rostl od poledne, stával se roste už před plánovaným začátkem průvodu. S nárůstem počtu fanoušků vzrůstal i hluk, zvonící trubky a zpěvy, doprovázené tancem. Asi v 15:00 GMT se na nákladním autě objevili první hráči, kteří byli připraveni absolvovat cestu Abidjanem až k stadionu Félix Houphouët Boigny o kapacitě přes 30 000 diváků, kde došlo k předání trofeje.

Banery na kamionu oznamovaly, že Pobřeží slonoviny je “Šampion Afriky 2023” a na nich byly tři hvězdy, odkaz na to, že tým nyní vyhrál tento turnaj již třikrát. Příběh podhajice rezonoval po celých ulicích a lidé tancovali, radujíc se ze své nádherné comebacku.

“Je to úžasné. První část turnaje byla velmi obtížná, ale poté hráči hráli velmi dobře a dnes jsme velmi šťastní. Dnes musíme nějaké oslavy udělat, je to povinnost,” řekl Kwaku, další fanoušek na průvodu.

Hráči Pobřeží slonoviny, relaxující v krátkých rukávech, slunečních brýlích, baseballových čepicích a s medailemi kolem krku, se stiskali k ohradě, fotili se a zamávali vlajkou Pobřeží slonoviny. Kapitán Serge Aurier dokonce pomohl zvednout mladého fanouška na kamion pro fotku, než ho vrátil jeho čekajícímu otci.

Příběh vítězství Pobřeží slonoviny získal ještě větší lesk tím, že gól, který zajistil týmu vítězství, dal Sébastien Haller, kterému byla před několika měsíci diagnostikována varlatová rakovina.

“Věřili jsme, že se dostaneme až sem a opět zápas nebyl jednoduchý. Radostné scény, které vidíme teď, co se děje v zemi, si to zaslouží. Opravdu doufám, že to udělá hodně lidem dobře,” řekl Haller.

“Jsme velmi, velmi hrdí na naše tři hvězdy na našem dresu. My [lidé z Pobřeží slonoviny] jsme prošli mnoha věcmi a dnes jsme šťastní, spojujeme se,” řekl jeden fanoušek BBC.

S ohledem na reakce je zřejmé, že členové tohoto vítězného týmu budou po mnoho let považováni za národní hrdiny.

Fanoušci po celém světě již nazývají vítězství Pobřeží slonoviny jedním z největších obratů v historii fotbalových turnajů.

Často kladené otázky (FAQ) na základě hlavních témat a informací uvedených v článku:

1. Kdo vyhrál africký pohár národů?
Tým Pobřeží slonoviny (Ivory Coast) vyhrál africký pohár národů.

2. Kolikáté vítězství to bylo pro tým Pobřeží slonoviny?
Tým Pobřeží slonoviny získal svůj třetí titul na Africkém poháru národů.

3. S kým hrál tým Pobřeží slonoviny ve finále?
Tým Pobřeží slonoviny porazil Nigérii ve finále 2:1.

4. Kdo byl hlavním trenérem týmu Pobřeží slonoviny?
Emerse Fae, manažer mládežnického týmu, se stal hlavním trenérem týmu Pobřeží slonoviny.

5. Kde se konala oslava po vítězství?
Oslava po vítězství se konala v Abidjanu, hlavním městě Pobřeží slonoviny.

6. Jaký gól zajistil vítězství týmu Pobřeží slonoviny?
Gól, který zajistil vítězství týmu Pobřeží slonoviny, dal Sébastien Haller, kterému byla před několika měsíci diagnostikována varlatová rakovina.

7. Jakým způsobem fanoušci oslavovali vítězství?
Fanoušci oslavovali vítězství tancem, zpěvy a zvukem trubek. Při průvodu po ulicích Abidjanu se objevily také banery a vlajky Pobřeží slonoviny.

8. Jak lidé reagovali na vítězství týmu Pobřeží slonoviny?
Lidé byli velmi hrdí na vítězství týmu Pobřeží slonoviny a nazývali členy týmu národními hrdiny.

Odkazy na související webové stránky:

FIFA
Africká fotbalová konfederace
Článek o vítězství týmu Pobřeží slonoviny