KFA advisory committee recommends sacking Klinsmann after Asian Cup exit

Po neúspěšných výkonech na Asijském poháru a kritice jeho vedení doporučil poradní výbor Korejské fotbalové asociace (KFA) v pátek propuštění hlavního trenéra Jürgena Klinsmanna. Rozhodování o Klinsmannově budoucnosti je nyní na výkonné radě KFA, která musí rozhodnout, zda se přikloní k návrhu na jeho odvolání. Klinsmannův smlouva platí až do mistrovství světa v roce 2026.

Osmadvacátý tým žebříčku FIFA, Jižní Korea, utrpěla porážku v semifinále Asijského poháru od Jordánska, které se nachází až na 87. místě žebříčku. Tato neúspěšná akce vyvolala u fanoušků a některých politiků výzvy k odvolání 59letého trenéra. Klinsmannova popularita v Koreji v průběhu turnaje dramaticky poklesla, když ho kritizovali za jeho chování, kdy se i přesto, že věci na hřišti nešly dobře, stále usmíval.

Klinsmann také čelil kritice za svou častou práci v Los Angeles, kde žije, ačkoli slíbil, že bude trávit v Jižní Koreji většinu času. Na čtvrtečním jednání se zúčastnil prostřednictvím videohovoru. Technický ředitel asociace, Hwang Bo-Kwan, po jednání novinářům řekl: “Z různých důvodů jsme dospěli k závěru, že trenér Klinsmann již nemůže vykonávat vedení jako trenér národního týmu a musí být nahrazen.”

Klinsmann, který jako hráč vyhrál mistrovství světa v roce 1990, trénoval německý a americký národní tým, stejně jako německý klub Bayern Mnichov. Jižní Koreji převzal loni poté, co Paulo Bento po porážce s Brazílií v osmifinále mistrovství světa v roce 2022 rezignoval.

Klinsmannův start ve funkci byl nezdařený, Jižní Korea nedokázala vyhrát žádný z jeho prvních pěti zápasů, prohrála s Uruguayí a Peru a remizovala s Kolumbií, Salvadorou a Walesem. Před Asijským pohárem se jí však dařilo, sestoupilo na vítězných šest zápasů. Ačkoli v Kataru nebyli ve své nejlepší formě, jihoasijský gigant se proti loňské čtvrtfinálovému vyřazení na této akci posunul do poslední čtyřky.

Ve svém semifinálovém duelu s Jordánskem se Jižní Koreji nepodařilo zaznamenat ani jednu střelu na branku, čímž nesplnilo svůj cíl ukončit 64leté čekání na třetí titul. Podle zpráv je bývalý jihokorejský reprezentant Hong Myung-bo jedním z kandidátů na dočasné vedení týmu ve světovém kvalifikačním zápase proti Thajsku, pokud dojde ke Klinsmannovu odvolání.

Časté dotazy (FAQ) na základě hlavních témat a informací uvedených v článku:

1. Kdo doporučil propuštění hlavního trenéra Jürgena Klinsmanna?
– Poradní výbor Korejské fotbalové asociace (KFA) doporučil propuštění Jürgena Klinsmanna.

2. Kdo musí rozhodnout o Klinsmannově odvolání?
– Výkonná rada KFA musí rozhodnout, zda se přikloní k návrhu na odvolání Jürgena Klinsmanna.

3. Jaké jsou důvody pro Klinsmannovo odvolání?
– Klinsmann byl kritizován za neúspěchy na Asijském poháru a za své chování na hřišti. Také čelil kritice za svou práci v Los Angeles, ač slíbil, že bude trávit v Jižní Koreji většinu času.

4. Kdo je bývalým hráčem, který je jedním z kandidátů na dočasné vedení týmu?
– Bývalý jihokorejský reprezentant Hong Myung-bo je jedním z kandidátů na dočasné vedení týmu.

5. Jaké jsou dosavadní výsledky Jižní Koreje pod vedením Klinsmanna?
– Jižní Korea nedokázala vyhrát žádný z prvních pěti zápasů pod Klinsmannem. Před Asijským pohárem však vyhrála šest zápasů.

6. Jak dopadla Jižní Korea na Asijském poháru?
– Jižní Korea se dostala do semifinále, kde prohrála s Jordánskem. Nepodařilo se jí v tomto zápase zaznamenat ani jednu střelu na branku.

7. Jaké je čekání Jižní Koreje na třetí titul?
– Jižní Korea čeká již 64 let na třetí titul na Asijském poháru.

Related Links:
Korejská fotbalová asociace
FIFA – Mezinárodní fotbalová federace