Sir Jim Ratcliffe chce vytvořit stadion “Wembley Severu” pro Manchester United

Sir Jim Ratcliffe, miliardář ze společnosti Ineos, věří, že severní Anglie by měla mít světovou třídu stadionu, který by mohl konkurovat londýnskému Wembley s kapacitou 90 000 diváků. Plánuje vytvořit ohromující nové Old Trafford. Ratcliffe by mohl dokonce hledat finanční prostředky od britské vlády v rámci snahy o “vyrovnání” mezi jednotlivými regiony.

Jeho zdroje uvedly, že klub potřebuje “pořádný, moderní a úžasný” stadion, který je schopen ohromit fanoušky. Zároveň se domnívají, že je dobře zdůvodnitelný důvod pro existenci prvotřídního sportovního zařízení ve středu Anglie – “Wembley Severu”.

Ratcliffe již podepsal dohodu o nákupu 28,9 procenta podílu v Manchester United za 1,03 miliardy liber, což je obchod, který má získat schválení regulačních orgánů během dvou týdnů. Kromě toho plánuje investovat do samotného Old Trafford dalších 237 milionů liber. Zatím je známo, že Ratcliffe je vůči myšlence přesídlení United zdrženlivě nakloněný, ale věří, že příznivci by mohli přijmout myšlenku na výstavbu nového světového špičkového stadionu na pozemku okolo stávajícího Old Trafford, který je domovem klubu již 114 let.

V současné době je stále jednou z možností rekonstrukce a rozšíření stávajícího stadionu, který by mohl trvat až osm let. Nicméně existují obavy o to, zda by investice do rozšíření jižní tribuny a rekonstrukce ostatních částí stadionu nebyly “házení dobrých peněz za špatné”. Navíc se objevily názory, že výstavba nového stadionu by mohla být nakonec nejefektivnějším řešením.

S rozšířením kapacity stávajícího stadionu s kapacitou 74 000 diváků by se náklady odhadovaly alespoň na 800 milionů liber nebo možná ještě více, zatímco nový stadion by se mohl pohybovat v rozmezí 1,5 až 2 miliardy liber. Ratcliffe a šéfové Ineosu již začali jednat s Andym Burnhamem, starostou Velkého Manchesteru, vedoucími představiteli Traffordského obvodu a dalšími představiteli místní samosprávy o budoucnosti Old Traffordu. Zároveň začali zkoumat finanční možnosti.

Pioneerský nový stadion a potenciální sportovní, zábavní a komunitní oblast v okolí by vytvořily nová pracovní místa a poskytly obrovský impuls místní ekonomice. Zdroje naznačovaly, že takový rozsáhlý regenerační program by mohl přilákat finanční prostředky od vlády v rámci iniciativy “vyrovnání”. Nicméně i při finanční pomoci státu by musel United sehnat obrovské sumy peněz na financování tohoto projektu.

Společnost Ineos v současné době staví novou chemickou továrnu s názvem “Project One” v Antverpách v hodnotě 5 miliard liber. Takové velké obchodní dohody jsou pro Ineos běžné. Současný dluh United se stal citlivým tématem mezi mnoha fanoušky vzhledem k režimu zabírajícímu Glazerové v roce 2005. United by museli splácet dluh na nový nebo rekonstruovaný stadion, ale zdroje uvedly, že projekt, který nakonec přispěje k budoucímu růstu klubu, by měl být hodnocen zcela odlišně než vykoupení Glazerových na dluhový kapitál. Financování nového stadionu by mělo samo sebe splácet díky nárůstu počtu diváků. Prostředky k financování, které jsou k dispozici United, by musely být prozkoumány. Jedním z návrhů byla vytvoření samostatné firmy pro rozvoj stadionu, která by mohla vidět klub platit nájem za používání stadionu po dohodnuté období, dokud se stane jeho vlastníkem.

Old Trafford nebyl vybrán mezi pořadatelskými místy pro finále Mistrovství Evropy, které Spojené království a Irsko budou hostit v roce 2028. Po konzultacích mezi United a Football Association vloni bylo dohodnuto, že stadion nebude zahrnut kvůli možnosti rekonstrukčních prací. Ratcliffe, který je od mládí fanouškem United a pochází z Failsworth poblíž Oldhamu, se chce aktivně podílet na budoucnosti Old Traffordu.

Často kladené otázky (FAQ) založené na hlavních tématech a informacích prezentovaných v článku:

1. Kdo je Sir Jim Ratcliffe?
– Sir Jim Ratcliffe je miliardář ze společnosti Ineos.

2. Jaký stadion chce Ratcliffe vybudovat?
– Ratcliffe plánuje vytvořit ohromující nové Old Trafford, který by měl konkurovat londýnskému Wembley a měl by mít kapacitu 90 000 diváků.

3. Kde by měl být nový stadion umístěn?
– Nový stadion by měl být postaven na pozemku okolo stávajícího Old Trafford, který je domovem Manchester United již 114 let.

4. Jaké jsou náklady spojené s rekonstrukcí stávajícího stadionu a výstavbou nového stadionu?
– Náklady spojené s rozšířením stávajícího stadionu jsou odhadovány na alespoň 800 milionů liber. Nový stadion by se mohl pohybovat v rozmezí 1,5 až 2 miliardy liber.

5. Kdo by měl financovat tento projekt?
– Ratcliffe a šéfové Ineosu začali jednat s místními orgány a zkoumají finanční možnosti. Je také uvedeno, že společnost Ineos je známá pro velké obchodní dohody a takové finanční prostředky by mohly být potenciálním zdrojem financování této stavby.

6. Jaké jsou výhody nového stadionu?
– Nový stadion a přilehlá oblast by vytvořily nová pracovní místa a poskytly obrovský impulz místní ekonomice. Součástí projektu by mohla být také regenerace okolí.

7. Jaké jsou možnosti financování projektu?
– Jedním z návrhů je vytvoření samostatné firmy pro rozvoj stadionu, která by mohla vidět klub platit nájem za používání stadionu po dohodnuté období, dokud se stane jeho vlastníkem. Další možnosti financování by musely být prozkoumány.

8. Proč Old Trafford nebyl vybrán jako pořadatelské místo pro finále Mistrovství Evropy?
– Stadion nebyl vybrán kvůli možnosti rekonstrukčních prací.

Související odkazy:
Webové stránky Manchester United
Wembley Stadium
Webové stránky Traffordského obvodu