Skloněné Bayern Mnichov je poražen v souboji o titul proti Bayer Leverkusen

Bayern Mnichov, domácí tým s neporazitelným Bayerem Leverkusen, se odehrála jako hra, když Thomas Tuchel, hlavní trenér Bayern Mnichov, prohlásil: “Sundání (naší) kalhot a položení karet na stůl.” Ale místo očekávaného představení přišel v sobotu skutečně nešťastný pohled.

Bayern Mnichov měl před sebou málo možností v útoku a nebezpečně vystavenou obranu. Jejich šance se ukázaly jako sedmičkové dvojky, nejhorší dvě karty v pokeru a zároveň dvě čísla, která nejlépe vyjádřila jejich bezmocnou mizérii: Pouhých 0,27 očekávaných gólů v 3:0 porážce je vše, čeho dosáhli v nejdůležitějším zápase sezóny.

Uvidět seriálové šampióny hrané na takovéto události bylo těžko uvěřitelné. Po dobu 11 let vždy přišli v pravý čas a porazili kohokoli, kdo byl nejblíže, ale jejich porážka na stadionu BayArena připomínala ponižující porážku 5:2 od Jurgena Kloppa Borussie Dortmund ve finále DFB-Pokalu v roce 2012, rok před začátkem jejich vlády.

Pokud jde o ligu, musel jste se vrátit ještě dál. Je třeba se vrátit k titulu v roce 2009, kdy byli poníženi 5:1 jako hosté proti pozdějším šampiónům VfL Wolfsburgům, abyste našli takto jednostranný zápas.

Po zápase samozřejmě následovala analýza neočekávané formace 3-4-3 od Tuchela, kterou trénoval celý týden za šedými závěsy na hřišti Sabener Strasse.

Neobvyklé uspořádání, které bylo poprvé nasazeno v této sezóně, mělo kopírovat Leverkusen a mělo přidělit pravým nohám Sachu Boeyovi levou stranu, aby se vypořádal s rychlým Jeremie Frimpongem.

Tuchel však nemohl vědět, že Xabi Alonso se rozhodne také pro jiný systém, přešel od hry závislé na krajních becích k hybridnímu čtyř-či-pěti obránců s mnohem defenzivnějším Josipem Stanisicem, který na místo Frimponga nastoupil kvůli hostování u Bayernu.

Boey nehrál na “špatné straně” čtyři roky. A pokud jde o to, nežírat sílu svých soupeřů spíše než nelítostně využívat jejich slabostí, to není způsob, jak se v Mnichově tradičně pracuje.

Boey měl se Stanisicem potíže po celou dobu zápasu (Stefan Matzke – sampics/Corbis přes Getty Images)

Tuchel měl přesto pravdu, když tvrdil, že to vše shrnout pouze na formaci je “příliš polemické”. Bayern začal dobře a ovládal situaci, aspoň deset minut, než série chyb a neštěstí, které neměly s systémem nic společného, otevřela cestu domácímu týmu. Ale totální nedostatek reakce po prvním gólu Stanisice v 18. minutě ukázal, že je to mnohem hlubší problém.

„Tým jako náš by měl být schopen přizpůsobit se novému systému,“ tvrdí později vstřídavší hráč Joshua Kimmich. Thomas Muller souhlasil a hlasitě, vztekle se vyslovil ohledně hráčů, kteří „chybějí koule“, aby hráli s takovou svobodou a obratností, kterou pravidelně ukazovali na tréninku.

„Nemusíme se vrhnout na manažera, nejde o taktiku,“ řekl 34letý Müller. „Máme dost hráčů s mezinárodním kvalifikací. Ale mluvím o rozhodování s míčem, o hře s inteligencí, o bězích a pochopení situací. Je v pořádku cítit tlak, ale tento tlak se musí proměnit v energii.“

Kromě toho kritizoval hru týmu, který přebírá příliš mnoho bezpečných přihrávek, které neposouvají míč dopředu. „Zbytečně si to komplikujeme,“ řekl.

Úžasné zasáhnutí Müllera popisovalo problém dobře, ale neobjasnilo jej úplně. Jak je možné, že hráči této kvality nehrají s větší plynulostí a jistotou? Je to proto, že mnozí z nich po těch všech titulech ztratili chuť k vítězství, jak se někteří domnívají? Tato nemoc rozhodně není nová – nízká energie a zmatek postihoval Bayernovu hru již dříve, dříve než přišel Tuchel v březnu loňského roku.

Hráči Bayernu po beznadějném zápase (Stefan Matzke – sampics/Corbis přes Getty Images)

Ale zodpovědnost nese i manažer. Tuchel, ne poprvé, problémy v útoku připsal hráčům, kteří nezvítězili nad svými soupeři v sobotu. Jedna z jeho hlavních taktických myšlenek, ovlivněná Pepem Guardiolou, je izolovat obránce v jeden-na-jednoho souboji.

Protože hráči Bayernu jsou z definice lepší než jejich soupeři v Bundeslize, mělo by to být slibná strategie. Ale zranění Serge Gnabryho a Kingsleyho Comana omezila jejich vliv ve stranách, zatímco Leroy Sane a Jamal Musiala ztratili na dynamice od zimní přestávky stejně jako všichni ostatní.

Příliš mnoho hráčů se potýká se špatnou formou na to, aby hráli s takovou osobností a přítomností, jakou se očekává od zkušeného hráče Bayernu, zatímco jejich šiřitel a kritický trenér moc nenadělal, aby posílil jejich sebevědomí. Stačí se podívat na středopolařskou dvojici Leona Goretzkyho a Joshua Kimmicha, kteří oba byli podkopáni veřejným pronásledováním specializovaného defenzivního středopolaře bývalého trenéra Chelsea.

Nejhůře ze všeho ale není žádná společná alternativa ve stylu Tuchelballu. Tato hra je založena na individualismu a proto nemůže správně fungovat, pokud se příliš mnoho jedinců zabývá svými nedostatky.

Proti Bayeru byl Bayern tak neskutečně tupý dopředu, že jsem si člověk musel položit otázku, zda góly Harryho Kanea zatím nevyvolaly iluzi útočné zdatnosti.

Tato situace v bavorské metropoli nebude dlouho tolerována. Poslední trenér Bayernu Mnichov, který prohrál s Leverkusenem Xabiho Alonsa, Julian Nagelsmann, byl odvolán pět dní poté.

Situace pro Tuchela není tak beznadějná jako pro jeho předchůdce před jedenácti měsíci; zatím tedy. Ale bude to vyžadovat silný výkon v Lize mistrů, aby zmírnil šok nad nejbavorskostější výkonnost Bayernu v potenciálním zápasu o titul za 15 let. Pokud nedokáže rychle nadechnout novou sebedůvěrou do své neživé strany, letní nevyhnutelné změny by se nemusely omezit jen na kádr.

FAQ:

1. Jaké byly výsledky zápasu mezi Bayernem Mnichov a Bayerem Leverkusenem?
– Bayern Mnichov prohrál se skóre 0:3 proti Bayeru Leverkusen.

2. Jaký byl důvod pro porážku Bayernu Mnichov?
– Bayern Mnichov měl málo možností v útoku a nebezpečně vystavenou obranu. Jejich šance na vstřelení gólů byly velmi nízké.

3. Jaká byla neobvyklá formace, kterou Bayern v tomto zápase použil?
– Bayern v tomto zápase použil neobvyklou formaci 3-4-3, kterou trénoval celý týden za šedými závěsy na hřišti Sabener Strasse.

4. Proč Bayernu Mnichov nevyšel experiment s touto formací?
– Hráči Bayernu nebyli schopni se přizpůsobit novému systému a hrát s potřebnou inteligencí, plynulostí a jistotou. Také se mnozí z nich zdálo, že po dosažení mnoha titulů ztratili motivaci a chuť k vítězství.

5. Kdo byl kritizován za výkon bavorského týmu?
– Jakub Muller kritizoval hráče za jejich rozhodování s míčem, nedostatek běhů a pochopení situací. Kritizoval také příliš mnoho bezpečných přihrávek, které neposouvají míč dopředu.

6. Kdo byl hlavním trenérem Bayernu Mnichov?
– Hlavním trenérem Bayernu Mnichov byl Thomas Tuchel.

7. Jak se Bayernu Mnichov dařilo v Lize mistrů?
– Zatím není uvedeno, jak se Bayernu Mnichov daří v Lize mistrů, ale je naznačeno, že silný výkon v této soutěži by mohl zmírnit šok nad jejich nedávnou výkonností v Bundeslize.

Definitions:
– Bundeslize: německá fotbalová liga
– formace: způsob rozestavení hráčů na hřišti
– taktika: plán nebo styl hry
– výkon: způsob, jakým tým hraje a jak se mu daří

Suggested related links:
FC Bayern München
Bayer 04 Leverkusen