Van de Beek’s Nightmare: From Manchester United to Eintracht Frankfurt

Van der Sar napsal otevřený dopis v MEŇ.

Téměř čtyři roky poté je pobyt Donnyho van de Beeka v Manchesteru spíše noční můrou než snem. Přišel s celým světem u nohou, ale nedokázal si vybojovat místo v základní sestavě pod vedením čtyř různých trenérů a nyní se musí snažit o oživení své kariéry na hostování v Eintrachtu Frankfurt. Minulý měsíc se Van de Beek připojil k Eintrachtu na hostování do konce sezóny s možností vykoupení, ale ani ta pravděpodobně nebude splněna. Bohužel se Van de Beekova noční můra prodlužuje i v Německu. V jeho třetím zápase byl vystřídán ve druhém poločase, ve čtvrtém zápase byl nepoužitým střídajícím hráčem a i když minulý víkend přišel ze střídačky na hřiště, byl neobvykle střídán, přestože byl sám střídajícím hráčem. A jako by to nebylo dost, byl Van de Beek také vyřazen z Eintrachtova týmu pro jejich účast v Evropské konferenční lize. UEFA stanovila, že kluby mohou udělat pouze tři změny ve svém 25členném týmu pro evropské soutěže, a na tyto místa byli vybráni jiní noví hráči Eintrachtu, a to Sasa Kalajdžič, Hugo Ekitike a Philipp Max. “Hrál pouze čtyři zápasy za poslední dvě sezóny, nebude to tedy okamžitě,” řekl trenér Eintrachtu Dino Toppmöller o jeho nepostavení. “Ale mám naprostou důvěru v jeho kvalitu, určitě nám bude pomáhat ve druhé polovině sezóny. Řekl jsem Donnymu, že mi je to líto, ale také jsem mu řekl, co od něj nyní očekávám.” Van de Beek bojuje o svou kariéru a jeho pád z milosti byl pozoruhodný. Madrid ho chtěl podepsat z určitého důvodu: byl jedním z nejvzrušujících mladých talentů v Evropě.

Van de Beek byl talismanem Ajaxu.
(Obrázek: 2019 Quality Sport Images)

Van de Beek je produkt Akademie Ajaxu a postupoval skrze jejich mládežnické řady, aby si vybojoval prominentní roli v prvním týmu, a to zejména v památné sezóně 2018/19. S Erikem ten Hagem v čele se Ajax dostal do semifinále Ligy mistrů v této sezóně a vypadnul s hlavami vysoko za účastí velikánů jako Real Madrid a Juventus v vyřazovacích kolech. Pozdní kolaps proti Tottenhamu v Amsterdam Areně bránil Ajaxu v možnosti postoupit do finále, ale získal srdce a mysl neutrálních fanoušků svým hrou. Van de Beek sehrál důležitou roli jako útočný záložník Ajaxu a vstřelil gól proti Juventusu ve druhém zápase čtvrtfinále. Přispěl také 17 góly a 13 asistencemi ve všech soutěžích. Bylo opravdu vzrušení, když přestoupil do United, protože cena, za kterou byl koupen, se zdála jako výhodná. Jediný problém byl v tom, že mnoho lidí se ptalo, kde Van de Beek bude hrát. Bruno Fernandes je první volba na Van de Beekově preferované pozici a od doby, kdy podepsal z Lisabonu, se stal nezbytným hráčem, takže příchod Van de Beeka byl zpochybňován od prvního dne. Po podpisu musel Van de Beek čekat až do konce listopadu 2020 na svůj první ligový start (proti Southamptonu), ale rychle se začal zhoršovat. V utkání proti West Hamu na začátku prosince nastoupil Van de Beek jako číslo deset, zatímco Fernandes byl na lavičce, ale byl vystřídán ve druhém poločase při skóre 0:1 pro West Ham a s přehledem se dá říci, že to stanovilo pravidla pro jeho pobyt v červeném dresu. Ole Gunnar Solskjaer neviděl Van de Beeka jako vhodného hráče a nebylo těžké pochopit, proč. Často byl anonymní a jeho dovednosti neodpovídaly požadavkům Premier League.

Van de Beekova doba v United nefungovala.
(Obrázek: 2020 Manchester United FC)

Po své první sezóně v Manchesteru, ve které nastoupil pouze ke 15 startům ve všech soutěžích, zůstával Van de Beek i nadále okrajovou postavou v týmu v posledních měsících Solskjaerova působení. Před sezónou 2021/22 Tvrdě pracoval na tom, aby se dostal do Solskjaerových plánů, ale v posledních dnech letního přestupového období byl nepoužitým náhradníkem ve všech třech soutěžních zápasech Premier League a chtěl hostovat někde, kde by hrál pravidelně v základní sestavě. Van de Beekovi bylo řečeno, že může najít nový klub, ve kterém by hrál. Everton souhlasil s ročním hostováním, ale Solskjaer to zrušil na poslední chvíli. Solskjaer tím okamžikem poslal zprávu zástupcům Van de Beeka, že je “rozdílený mezi tím, zda ho pustit nebo se držet našeho přesvědčení, že to přijde”. Den po uzavření přestupového období řekl Solskjaer, že “se zavázal ukázat, že zůstat v United byla správná volba, jak pro klub, tak pro Donnyho”. To však byl falešný slib, Van de Beek nedostával herní příležitosti a Solskjaer byl následně odvolán.

Van der Sar napsal otevřený dopis v MEŇ.

Frequently Asked Questions (FAQ):

1. Proč musí Donny van de Beek hledat hostování v Eintrachtu Frankfurt?
Po čtyřech letech strávených v Manchesteru United nedokázal Donny van de Beek vybojovat místo v základní sestavě a byl odeslán na hostování do Eintrachtu Frankfurt.

2. Proč byl Van de Beek vystřídán nebo nepoužitým střídajícím hráčem ve svých zápasech za Eintracht Frankfurt?
Van de Beek přišel na hostování do Eintrachtu s nadějí na oživení své kariéry, ale v jeho třetím zápase byl vystřídán ve druhém poločase a ve čtvrtém zápase byl nepoužitým střídajícím hráčem. Byl také vyřazen z týmu pro účast v Evropské konferenční lize.

3. Proč není Van de Beek považován za vhodného hráče pro Manchester United?
Van de Beek nedostával pod vedením trenéra Ole Gunnera Solskjaera dostatek herních příležitostí a jeho výkony neodpovídaly požadavkům Premier League.

4. Jaká byla Van de Beekova role ve Ajaxu?
V Ajaxu hrál Van de Beek útočný záložník a sehrál důležitou roli při dosažení semifinále Ligy mistrů v sezóně 2018/19. Přispěl také 17 góly a 13 asistencemi ve všech soutěžích.

5. Kdo je produkt Akademie Ajaxu?
Donny van de Beek je produktem Akademie Ajaxu, kde postupoval skrze mládežnické řady a vybojoval si prominentní roli v prvním týmu.

Pro další informace můžete navštívit oficiální webové stránky Eintrachtu Frankfurt: odkaz