Vítězkou napínavého semifinále je Katar: Souboj s Íránem skončil 3:2 s gólem střelce Almoeze Aliho

V opojném semifinálovém utkání Asijského poháru hostitelé Katar porazili Írán 3:2 a postupují do finále. Rozhodující gól vstřelil Almoez Ali v 82. minutě, zatímco Írán poslal Shojae Khalilzadeh v nastaveném čase až do kabin po červené kartě. Toto byla pro trenéra Amira Ghalenoeiho první porážka od roku, kdy se ujal vedení týmu. Katar se v sobotu utká o titul s Jordánskem na stadionu Lusail.

Trenér Katara, Marquez Lopez, řekl: “Jsem velmi šťastný pro všechny, obyvatele Kataru, fanoušky a hráče. Bylo to složité utkání, ale myslím, že jsme hráli dobře. Hráči se nepohrdli žádným úsilím. Hráči na hřišti uplatnili mou filozofii a myšlenky, takže si zaslouží moje poděkování. … Teď máme před sebou jediný finální krok, abychom obhájili náš titul.”

Írán se rozhodně nenechal zahanbit a hned v úvodu zápasu otevřel skóre, když Katar nedokázal zvládnout dlouhý hod a Sardar Azmoun překonal brankáře překopnutím v třetí minutě. Írán neustále pronikal za obranu Kataru, ale byli to právě hosté, kteří proti proudu hry vyrovnali, když vyražená střela Jassemi Gaberem z dálky se odrazila a nad brankářem Alirezou Beiranvandem se záhadně dostala až do sítě.

Kromě toho měl Katara Akram Afif příležitost dostat se do vedení 2:1, když mu míč přistál u nohy a utekl před obránci Íránu, ale jeho střela byla dobře zastavena. Nicméně Afif se na poslední chvíli před poločasem přece jen dostal ke svému pátému gólu turnaje, když se prodral do vápna z levého křídla a střelou do horního rohu překonal Beiranvanda.

Írán se však do druhého poločasu vrátil s obnovenou energií a za zásluhu VAR získal pokutový kop za ruku hráče Kataru. Saeid Ezatolahi vystřelil přímo na Ahmeda Fathyho, který se snažil chránit svou tvář a otočit se stranou. Alireza Jahanbakhsh, který v předchozím čtvrtfinále proti Japonsku také proměnil penaltu na poslední chvíli, se postavil k míči a střelou rovnou doprostřed dokázal vyrovnat na 2:2.

Írán měl další šance skórovat třetí gól během chaotických okamžiků v šestnáctce, ale vedení opět převzal Katar, když Ali zkontroloval přihrávku, otočil se a střelou přímo k zemi poslal míč do spodního rohu brány. Ali, nejlepší střelec Asijského poháru 2019, byl touto brankou těžce zkoušen, protože dosud v turnaji vstřelil pouze jednu branku, a jeho gól zdánlivě odstranil břímě ze 27letého hráče.

Nakonec bylo k utkání připočítáno situace na 13 minut, když Írán byl ve vyhrocených okamžicích v šestnáctce snížen na 10 hráčů po tom, co Khalilzadeh strčil do Afifa během protiútoku. Írán měl ještě šanci vyrovnat na konci utkání, ale Jahanbakhsh viděl, jak jeho střela odrazil do tyče. Katar se nakonec udržel a postoupil do finále.

Ghalenoei řekl: „Omlouvám se íránskému lidu, měli jsme povinnost udělat je dnes šťastnými. Chci poděkovat všem hráčům, každý dal všechno. Pokud hledáte někoho, kdo je za tuto porážku zodpovědný, jsem to já – nikoli federace nebo hráči. Myslím si, že dnešek byl jedním z nejhorších dnů v mém životě.”

FAQ:
1. Jaké byly výsledky semifinálového utkání Asijského poháru mezi Katarem a Íránem?
– Katar porazil Írán 3:2.

2. Kdo vstřelil rozhodující gól v tomto utkání?
– Almoez Ali vstřelil rozhodující gól pro Katar.

3. Kdo poslal hráč Íránu, Shojae Khalilzadeh, po červené kartě do kabin?
– Shojae Khalilzadeh byl poslán do kabin po červené kartě.

4. Jaká byla reakce trenéra Katara, Marqueze Lopeze, na výsledek utkání?
– Trenér Marquez Lopez byl velmi šťastný a prohlásil, že hráči si zaslouží jeho poděkování.

5. S kým se Katar utká ve finále a kde se bude zápas odehrávat?
– Katar se utká ve finále s Jordánskem na stadionu Lusail.

Definitions:
– Asijský pohár – fotbalová soutěž pro mužstva v Asii.
– Filozofie – soubor myšlenek a názorů, které se zabývají existencí, přírodou a lidským poznáváním.
– VAR – Video Assistant Referee, systém používaný při fotbalových zápasech pro kontrolu sporných situací.