Fan-Owned Scottish Soccer Club Attracts Worldwide Investors

Fotbal se pevně zakotvil v mainstreamové pop kultuře díky hitovým televizním pořadům jako “Ted Lasso” a “Welcome to Wrexham”, dokumentárnímu seriálu, který pojednává o vlastnictví velšského fotbalového klubu Ryana Reynoldse a Roba McElhenneyho, který představuje sport novým divákům v USA i v zahraničí – jak rychle zjistil Chris Ewing.

Na jakémkoli večeru dostává Ewing e-maily, které ho informují, že nějaký fanoušek z dalekých míst – třeba z Los Angeles – právě investoval do jeho malého skotského fotbalového klubu Caledonian Braves.

“Potom za deset minut přijde někdo z Austrálie a investuje do klubu a prostě si říkám: ‘Wow, nemohu tomu uvěřit'”, říká Ewing, zakladatel klubu, CNN Sport.

Nacházející se na okraji zelených částí obce Motherwell, která leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od Glasgow, hraje Caledonian Braves ve skotské páté divizi s týmem převážně amatérských hráčů na stadionu s kapacitou pro pouhých 500 fanoušků.

I přes svou malou domovskou základnu přilákal Ewing více než 300 000 dolarů investic od více než 1 000 majitelů z celého světa, kteří sdílí ambice dosáhnout skotské Premier League a ctí hodnoty rozmanitosti a komunity – což je o mnoho více než roční provozní náklady klubu, které činí přibližně 58 000 dolarů, tvrdí.

Mezi těmito vlastníky se nachází hráči NBA, trenéři NBA a výkonní členové hráčských svazů, ale také fotbalisté v americké Národní super lize žen (NWSL). Investoři z 49 států USA se zapojili – pouze Wyoming chybí na seznamu, dodává Ewing.

“Většina lidí si pod pojmem komunitní klub představí místní komunitu ohraničenou určitou geografií,” říká Ewing. “Ale myslím, že dnes, když máme internet, sociální média a aplikace, které podporují zapojení fanoušků, cítím, že komunita může být založena na sdílených ideálech a hodnotách a může být globální.”

‘Podnikatelský duch’

Pro Mujtabu Elgoodaha, jednoho z vedoucích investorů klubu, bylo navštívení Skotska a poznání historie země „úžasným“ zážitkem.

Většinou zvyklý na basketbal než na fotbal, Elgoodah byl manažerem týmového rozvoje u týmu Golden State Warriors, když vyhráli národní NBA titul v roce 2022, a nyní je součástí vedení exekutivy americké hráčské asociace NBA (National Basketball Players’ Association).

Ale když se v únoru odvážil vystát zmrzlé skotské počasí a navštívit klub, zjistil “že nic nemá takový půvab jako dobrý fotbalový zápas”, říká Elgoodah CNN Sport.

“Vidět tuto intenzitu a dokonce se učit nová slovní spojení, která tam dav vykřikoval, bylo také úžasné,” dodává.

Elgoodah byl zaujat příběhem a etikou Braves, když narazil na jejich příběh na sociální platformě X, dříve známé jako Twitter, loni.

Pustil se do shromažďování skupiny investorů, kteří rozumí jak potenciálu, tak důležitosti komunity ve fotbale, spolu s dlouholetým investičním partnerem Nassirem Crissem, sériovým podnikatelem a venture kapitalistou.

Společně zapojili hvězdy Kansas City Current NWSL Elizabeth Ball, Kristen Hamilton a Hailie Mace se svými bohatými znalostmi fotbalu a představili Islahu Covingtonovi, trenérovi Boston Celtics, který si povšiml příběhu klubu na sociální síti.

“Nevyrostl jsem kolem fotbalu,” vzpomíná Covington. “Ale v posledních letech se mými nejvýznamnějšími příbuznými jsou jediné, co hrají.”

I když není stále tak populární jako americký fotbal nebo basketbal, fotbal je nejrychleji rostoucím sportem ve Spojených státech a je nejpopulárnější volbou pro dospělé do 30 let. Pouze v rámci středních škol se ve 40 letech zvýšil o téměř 300 %.

FAQ

Otázka 1: Kdo jsou majitelé fotbalového klubu Caledonian Braves?
Odpověď: Majiteli fotbalového klubu Caledonian Braves jsou více než 1 000 lidí z celého světa, včetně hráčů NBA, trenérů NBA a fotbalistek z americké Národní superligy žen (NWSL). Mezi vlastníky se nacházejí také výkonní členové hráčských svazů.

Otázka 2: Kde se nachází klub Caledonian Braves?
Odpověď: Klub Caledonian Braves se nachází v Motherwellu, obci asi 20 kilometrů jihovýchodně od Glasgow ve Skotsku.

Otázka 3: Jakou kapacitu má stadion Caledonian Braves?
Odpověď: Stadion Caledonian Braves má kapacitu pro pouhých 500 fanoušků.

Otázka 4: Kolik prostředků bylo investováno do klubu od majitelů?
Odpověď: Od více než 1 000 majitelů z celého světa bylo do klubu investováno více než 300 000 dolarů.

Otázka 5: Jakou ambici mají majitelé klubu Caledonian Braves?
Odpověď: Majitelé klubu Caledonian Braves mají ambici dosáhnout skotské Premier League a ctít hodnoty rozmanitosti a komunity.

Otázka 6: Kdo je zakladatelem klubu Caledonian Braves?
Odpověď: Zakladatelem klubu Caledonian Braves je Chris Ewing.

Definice klíčových pojmů:

1. Mainstreamová pop kultura: Termín, který se používá k popisu populárních prvků kultury, které jsou široce akceptovány a konzumovány masovou populací.

2. Divize: V kontextu fotbalu se jedná o různé úrovně soutěží, kde každá divize představuje určitou úroveň konkurence a kvality týmů.

3. Národní super liga žen (NWSL): Profesionální fotbalová liga pro ženy v USA, která byla založena v roce 2012.

4. Investice: Akce, při které se vkládají prostředky, zdroje nebo kapitál do určitého podnikání, projektu nebo aktivity s cílem dosáhnout zisku.

Sugerované související odkazy:
CNN Sport
Oficiální stránka klubu Caledonian Braves