Střelba v Johannesburgu odhaluje jihoafrický problém s kriminalitou

V jihoafrické čtvrti, kde vyrůstal Luke Fleurs, se někteří jeho přátelé přidali k gangům ještě před dosažením středoškolského věku. Fleurs však našel jinou cestu: byl tak talentovaný ve fotbale, že se stal profesionálním hráčem ve vrcholovém jihoafrickém klubu.

Příběh Fleurse skončil náhle minulý měsíc, když byl zabit na benzínové pumpě v Johannesburgu někým, kdo mu ukradl auto. Jedenadvacetiletý fotbalista nejenže vyvolal veřejné zármutky kvůli svému profilu jako obránce Kaizer Chiefs, ale také poukázal na jihoafrický problém s kriminalitou. Jižní Afrika má jednu z nejvyšších mírů vražd na světě, a to s průměrem 75 vražd denně.

Nepokoj voličů kvůli neschopnosti vlády omezit stoupající kriminalitu je jedním z důvodů, proč se očekává, že vládnoucí Africký národní kongres přijde o většinu v květnových volbách po 30 letech u moci.

Trestná činnost byla součástí prostředí, ve kterém Fleurs vyrůstal v Mitchell’s Plain, předměstí Kapského Města, kam během apartheidu přesídlila smíšená rodina. “Dovolili jsme mu, aby se přestěhoval do Johannesburgu, aby unikl násilí a gangům doma, jen (aby) na vrcholu své slibné fotbalové kariéry potkal takový osud,” řekl Reutersu ve svém rozhovoru jeho otec Theo Fleurs.

Theo Fleurs říká, že Luke byl společenské dítě, jehož matka dostala přezdívku “Magic Mom” za to, že krmovala všechny přátele, které přivedl domů na večeři. “Bylo to v těchto skupinách přátel, kdy mnozí ztratili svou cestu a šli se připojit k místním gangům už ve 12 letech,” řekl Theo Fleurs, středoškolský domovník a fotbalový trenér, přičemž dodal, že mnoho místních chlapců si osvojilo životní styl gangsterů.

Lukev zájem o sporty ho udržel mimo potíže, ale v mladém dospělosti měl jednoho dobrého přítele, který seděl ve vězení pro vraždu, a dalšího zastřeleného. Když se dozvěděl o střelbě, už byl v Johannesburgu. Jeho reakce na zprávu byla slíbit, že udělá ještě větší úspěchy, aby mohl být vzorem pro své přátele doma, řekl jeho otec.

ZBRANÍ ZLOČINNejsou-li oblasti chudoby, nezaměstnanosti a nerovnosti podnětem k vytvoření vhodných podmínek pro zločin v Jižní Africe, tak ještě nadbytek nelegálních zbraní v posledních letech, tvrdí analytici. Za poslední období se snaha státu omezila na zvýšení počtu policistů a malé změny, které se odehrály od 90. let.

“Jihoafrický policejní systém se musí přizpůsobit novému světu,” řekl David Bruce, konzultant pro policejní otázky v Institutu pro bezpečnostní studia se sídlem v Jižní Africe.

Volební manifest Afrického národního kongresu říká, že modernizuje policejní síly, vyvinuje schopnosti bojovat proti kybernetickému zločinu a ozbrojeným gangům a implementuje přístup řízený databázemi, mezi další opatření.

Podíl vyřešených případů vražd se zmenšuje. V roce 2022/23 bylo zaznamenáno 27 494 vražd a 2 982 odsouzení, podle vládních statistik. “Základní pravda je, že jen jedno z deseti vražd je kdy vyřešené policií,” řekla Ziyanda Stuurman, vedoucí analytička ve společnosti Eurasia Group, která napsala knihu o policejní práci v Jižní Africe.

“Obecně se věří, že můžete někoho zavraždit a nikdy nebudete chyceni,” dodala.

Po Lukeově zavraždění bylo obviněno šest mužů, poté co policie vystopovala jeho ukradené auto v Sowetu, největší jihoafrickém městském obvodu. Všichni se znervózněně usadili na lavičce během nedávného slyšení o žádosti o propuštění z vazby a jejich rodiny se shromáždily za nimi.

“Když jsem je viděl, necítil jsem k nim, pachatelům, žádnou nenávist, jen se nade mnou vytrhla smutek nad tím, co udělali mýmu synovi a Jihoafrice,” podělil se s novináři Theo Fleurs.

“Snažil jsem se, aby se na mě podívali. Opravdu jsem se pokoušel, chtěl jsem, aby cítili to, co cítím já,” řekl. Ale ani jeden z nich se mu neodvažoval pohlédnout do očí.

Často kladené otázky (FAQ):
1. Kdo byl Luke Fleurs?
Luke Fleurs byl jihoafrický fotbalový obránce, který hrál ve vrcholovém jihoafrickém klubu Kaizer Chiefs. Bohužel, byl zabit na benzínové pumpě v Johannesburgu při krádeži jeho auta.

2. Jaký problém s kriminalitou existuje v Jižní Africe?
Jižní Afrika má jednu z nejvyšších mírů vražd na světě, s průměrem 75 vražd denně. Trestná činnost a gangy jsou rozšířené zejména ve chudších oblastech.

3. Jaká je reakce veřejnosti na zločin v Jižní Africe?
Veřejnost je velmi znepokojena stoupající kriminalitou a bezmocí vlády při jejím omezování. Mnoho lidí očekává, že současný vládnoucí Africký národní kongres přijde o většinu v nadcházejících volbách kvůli neschopnosti řešit tento problém.

4. Jaké jsou příčiny zločinu v Jižní Africe?
Kromě chudoby, nezaměstnanosti a nerovnosti existuje také nadbytek nelegálních zbraní. Analýzy naznačují, že státní snahy se omezují na zvýšení počtu policistů, ale podle expertů je nutné reformovat jihoafrický policejní systém a vyvinout nové metody boje proti trestné činnosti.

5. Jak je řešené zločinnosti v Jižní Africe?
Volební manifest Afrického národního kongresu uvádí, že se zaměřuje na modernizaci policejních sil, boj proti kybernetickému zločinu a ozbrojeným gangům a implementaci přístupu řízeného databázemi.

6. Jaká je úspěšnost vyřešení případů vražd v Jižní Africe?
Podle vládních statistik je pouze jedno z deseti vražd vyřešené policií. Existuje široce rozšířené přesvědčení, že můžete spáchat vraždu a nikdy nebudete potrestáni.

7. Jaké byly reakce rodiny po zavraždění Lukea Fleurse?
Rodina vyjádřila smutek nad ztrátou a rovněž nezájem o pocit nenávisti vůči pachatelům. Otec Lukea se pokusil, aby se na něj pachatelé podívali a cítili, co cítí on, ale žádný z nich se mu neodvažoval pohlédnout do očí.

Důležité pojmy a žargón:
– Africký národní kongres (African National Congress): Vládnoucí politická strana v Jižní Africe.
– Gangy: Organizované skupiny zločinců, které jsou často zapojeny do trestné činnosti a násilí.
– Kybernetický zločin: Trestná činnost prováděná prostřednictvím počítačových sítí a internetu, jako například hacking, podvody nebo útoky na webové stránky.

Navrhované související odkazy:
Africký národní kongres – oficiální webová stránka Afrického národního kongresu
Jihoafrická policie – oficiální webová stránka Jihoafrické policie