Jak Indianapolis zamýšlí získat nový tým Major League Soccer

Indianapolis plánuje podat nabídku na expanzi týmu Major League Soccer. Toto nebudoucí úsilí však nebude tak jednoduché, jak to zní ve větě, kterou jste právě přečetli. Je třeba projít celým procesem schválení výstavby nového stadionu, který musí být dokončen do 30. června. Po překonání tohoto překážky město a potenciální skupina vlastníků podají žádost o expanzi do MLS a započnou tuto fázi procesu, která by mohla vyústit ve hlasování MLS Board of Governors.

Jedná se o dlouhý a nákladný proces bez záruky úspěchu. V roce 2017 Indy Eleven podali nabídku na vstup do MLS, ale neprošli, protože byli předčeni městy Detroit, Cincinnati, Nashville a Sacramento. To znamená, že většina výkonných ředitelů MLS již zná trh v Indianapolis, ale je to také připomínka, že v tomto procesu není nic zaručeno. Las Vegas například za posledních 15 let spolupracovalo se šesti nebo sedmi různými potenciálními skupinami vlastníků a mělo plány na stadion.

Komisař Don Garber na minulost vyjádřil: “Nikdy neříkáme nikdy, protože náš plán se vyvíjí s trhem,” řekl ESPN poté, co byl v loňském roce San Diego přidán jako 30. klub. “Ale myslím si, že dnes tady nedostaneme žádný návrh na další budoucnost přes 30 týmů. … Kdo ví, jak bude vypadat budoucnost po roce 2026, ale v nejblížší budoucnosti určitě nic.”

Nicméně 32 je magické číslo pro ostatní velké severoamerické sportovní ligy, a starosta Joe Hogsett odcházel ze svého setkání s Garberem minulý týden dostatečně sebevědomě, aby předložil návrh na vytvoření nového oblasti profesionálního sportovního vývoje (downtownového fotbalového stadionu).

Proč Indy a proč teď? Pomáhá, že Indianapolis se zapojil do tohoto procesu před sedmi lety. Výkonní ředitelé ligy jsou obeznámeni s tímto trhem a vášní pro sport na všech úrovních, zejména na profesionální úrovni (viz NFL a NBA franšízy města, stejně jako předchozí pořádání akcí velkého měřítka, jako je NBA All-Star víkend, Indy 500 a Super Bowl)

Město je velmi atraktivní pro firemní sponzory a má silnou podporu ze strany vládních úředníků – město již má komplexní plán na fotbalový stadion určený pouze pro fotbal – a existuje potenciální skupina vlastníků, která je ochotná investovat do infrastruktury. Tato skupina je údajně vedená Tomem Glickem, který byl dříve prezidentem Tepper Sports & Entertainment, vlastníka týmu Carolina Panthers NFL a týmu MLS Charlotte FC, který byl spuštěn v roce 2022.

Geografie také hraje roli. Indianapolis by měl jako člen MLS čtyři regionální soupeře – na západě St. Louis, na severu Chicago, na východě Cincinnati a na jihu Nashville. (Úspěch Nashvillu, který průměrně přiláká 30 000 diváků na zápas, také přispěje ke prospěchu Indy.)

Pokud jde o časování, MLS se připravuje na spuštění svého 30. klubu – San Diego Football Club – v roce 2025. I když plány na expanzi nejsou “nepříznivé”, stále potrvá několik let postavit stadion a založit tým v Indianapolis (a potenciálně v Las Vegas nebo v jiném městě, pokud se liga rozhodne okamžitě přejít na 32 týmů).

Časté otázky (FAQ) o plánu expanze týmu Major League Soccer do Indianapolis:

1. Jaký je plán města Indianapolis na expanzi do Major League Soccer?
– Indianapolis plánuje podat nabídku na expanzi do Major League Soccer.

2. Jaké překážky musí být překonány pro realizaci expanze?
– Je třeba projít celým procesem schválení výstavby nového stadionu, který musí být dokončen do 30. června.

3. Proč expanze v Indianapolis není zaručená?
– V minulosti se tým Indy Eleven pokusil o vstup do MLS, ale neuspěl. Expanzi do MLS nezískali kvůli konkurenci jiných měst, jako je Detroit, Cincinnati, Nashville a Sacramento.

4. Jaká je historie spolupráce Las Vegas s potenciálními skupinami vlastníků?
– Las Vegas spolupracovalo se šesti nebo sedmi různými potenciálními skupinami vlastníků za posledních 15 let.

5. Jaký je postoj komisaře MLS Dona Garbera k expanzi do Indianapolis?
– Komisař Garber uvedl, že je nejisté, zda bude existovat expanze přes 30 týmů. Nicméně se nevylučuje vize expanze po roce 2026.

6. Jaký vliv má město Indianapolis na expanzi?
– Město je atraktivní pro firemní sponzory a má silnou podporu vládních úředníků. Město má také již plán na fotbalový stadion určený pouze pro fotbal.

7. Kdo je vedení potenciální skupiny vlastníků, která by financovala expanzi do Indianapolis?
– Potenciální skupinu vlastníků vede Tom Glick, bývalý prezident Tepper Sports & Entertainment, vlastník Carolina Panthers NFL a týmu MLS Charlotte FC.

8. Jaké jsou geografické výhody expanze do Indianapolis?
– Indianapolis by se stal soupeřem čtyř regionálních týmů – St. Louis na západě, Chicago na severu, Cincinnati na východě a Nashville na jihu.

9. Jaké jsou plány MLS na další expanzi?
– MLS plánuje spustit svůj 30. klub, San Diego Football Club, v roce 2025. Postavení týmu a stadionu v Indianapolis by trvalo několik let.

10. Je možné, že se liga rozhodne přejít na 32 týmů?
– Liga si ponechává možnost přidání dalšího týmu, například v Las Vegas nebo v jiném městě, až bude expanze do 32 týmů vhodná.