Tichožroutka Oliva Moultrie změnila tvář ženského fotbalu v USA

Olivia Moultrie nechtěla zachránit budoucnost ženského fotbalu v USA natolik, jako spíše nakopnout svou vlastní kariéru, když podala žalobu na NWSL o právo hrát. Téměř tři roky poté se zdá, že toho mohla dosáhnout obojího. Moultrie, osmnáctiletá hráčka, která příští měsíc začne svou čtvrtou sezónu v NWSL se týmem Portland Thorns, je nejmladší hráčkou v národním týmu USA, který bude otevírat 12členný turnaj CONCACAF W Gold Cup v úterý proti Dominikánské republice. Mexico bude hrát proti Argentině v prvním zápase.

Byla to odvaha Moultrie úspěšně vyzvat věkový limit ligy v roce 2021, díky čemuž se otevřela cesta vzestupným hvězdám jako Chloe Ricketts, Melanie Barcenas a spoluhráčka z národního týmu USA Jaedyn Shaw, které by nemohly podle pravidel Moultrie hrát profesionálně ve Spojených státech. „Je to opravdu speciální věc být člověkem, který to udělal,” uvedla Moultrie minulý týden během svého třetího soustředění s národním týmem. “Bojovala jsem jen za to, co jsem cítila, že je správné. Probíhala nespravedlnost. Vidět, co z toho vyšlo, bylo pro mě extrémně úžasné.”

Věk nikdy nebyl pro Moultrie překážkou, když mluví, zní a jedná jako někdo o dvakrát jejím věku. “Vždycky jsem byla taková stará duše,” řekla. “Vždy jsem se přitahovala k starším lidem, dospělým v místnosti. Raději mám takové konverzace.”

Jako dítě, které vyrůstalo v Santa Claritě, hrála také jako někdo o dvakrát jejím věku. S fotbalem se seznámila ve čtyřech letech a začala intenzivní trénink zaměřený specificky na fotbal o tři roky později. Brzy dokázala takové výkony, že brzy hrála se chlapci v rámci americké akademie pro vývoj – jako první dívka v historii. Hrála také v národních týmech s dívkami, které byly o dva až tři roky starší. Pravidelně se vydávala na výcvikové tábory do Evropy s velkými kluby jako Bayern Mnichov, Lyon nebo Paris Saint-Germain. Ve věku 11 let se stala nejmladší dívkou, která přijala stipendium na univerzitu v Severní Karolíně. Ve 13 letech se stala nejmladší dívkou, která veřejně odmítla stipendium na univerzitě, když podepsala smlouvu s agenturou Wasserman Media Group, nejvlivnější agentskou firmou amerického fotbalu, a poté přijala víceletou smlouvu s Nike. Přijala také nabídku trénovat s týmem Portland Thorns v NWSL a s rodiči a dvěma mladšími sestrami se přestěhovala do Oregonu.

Original article word count: 506 words

Časté dotazy (FAQ)

1. Proč podala Olivia Moultrie žalobu na NWSL?
Olivia Moultrie podala žalobu na NWSL (National Women’s Soccer League) o právo hrát s cílem nakopnout svou vlastní kariéru.

2. Jakou roli sehrála Olivia Moultrie v rozbití věkového limitu ligy?
Moultrie v roce 2021 úspěšně vyzvala věkový limit ligy, což otevřelo cestu vzestupným hvězdám jako Chloe Ricketts, Melanie Barcenas a Jaedyn Shaw, které by nemohly hrát profesionálně podle pravidel Moultrie.

3. Jaké byly reakce Oliviie Moultrie na její úspěch?
Pro ni bylo úžasné vidět, jaká změna vyšla ze situace, ve které se cítila, že probíhá nespravedlnost. Uvedla, že je to pro ni opravdu speciální věc a že bojovala za to, co cítila, že je správné.

4. Jak Olivia Moultrie popisuje sebe sama?
Moultrie říká, že vždy byla “starou duší” a přitahovala se k starším lidem. Mluví, zní a jedná jako někdo, kdo je dvojnásobně starší než její skutečný věk.

5. Jaký měla Olivia Moultrie fotbalový začátek?
Moultrie se seznámila s fotbalem ve čtyřech letech a ve věku sedmi let začala intenzivní trénink zaměřený specificky na fotbal. Brzy hrála s chlapci v rámci americké akademie pro vývoj, čímž se stala první dívkou v historii, která toho dosáhla.

6. Kde všechno hrála Olivia Moultrie fotbal?
Moultrie hrála ve věku 11 let v národních týmech s dívkami o několik let staršími. Také se účastnila výcvikových táborů v Evropě s velkými kluby jako Bayern Mnichov, Lyon a PSG. Ve věku 11 let obdržela stipendium na univerzitu v Severní Karolíně a ve 13 letech podepsala smlouvu s agenturou Wasserman Media Group a s Nike.

Klíčové pojmy a odborné termíny

NWSL – National Women’s Soccer League (Národní fotbalová liga žen)
CONCACAF – Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football (Konfederace severní, střední ameriky a karibského fotbalového svazu)
Gold Cup – turnaj CONCACAF pro ženy
Portland Thorns – ženský fotbalový tým z Portlandu
Agentura Wasserman Media Group – agentská firma zabývající se sportovními záležitostmi

Další relevantní odkazy

NWSL (Národní fotbalová liga žen)
Ústředí CONCACAF
Soccer.com